XP Power DNR120AS12-I
DNR120AS12-I picture photo
Mfg. Part Number
DNR120AS12-I
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Datasheet Download
DNR120AS12-I.pdf
Availability of DNR120AS12-I
QUANTITY
DNR120AS12-I Order Process
Ship out your order
Specifications of DNR120AS12-I
Internal Part NumberEIS-DNR120AS12-I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDNR(120 - 480) Series TUV Certificate
DNR(120 - 480) Series UL Certificate
DNR(120 - 480) Series CB Report
RoHS InformationDNR(120 - 480) Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDNR
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.53" L x 0.89" W x 3.48" H (115.0mm x 22.5mm x 88.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNR120AS12-I
Related LinksDNR120, DNR120AS12-I Datasheet, XP Power Distributor
DNR120AS12-I Details Description
Related parts for DNR120AS12-I
BATTERY PACK 7.2V 180MAH NICAD datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
PLUG COVER SHELL SIZE 12 ANODIZE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 12X2X5" 7A VFN datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 23 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf