XP Power DNR18US05-S
DNR18US05-S picture photo
Mfg. Part Number
DNR18US05-S
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 18W
Datasheet Download
DNR18US05-S.pdf
Availability of DNR18US05-S
QUANTITY
DNR18US05-S Order Process
Ship out your order
Specifications of DNR18US05-S
Internal Part NumberEIS-DNR18US05-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDNR(05 - 60) Series TUV Certificate
DNR(05 - 60) Series UL Certificate
DNR(05 - 60) Series CB Report
RoHS InformationDNR(05 - 60) Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDNR
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)18W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.53" L x 0.89" W x 3.48" H (115.0mm x 22.5mm x 88.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNR18US05-S
Related LinksDNR18, DNR18US05-S Datasheet, XP Power Distributor
DNR18US05-S Details Description
Related parts for DNR18US05-S
CONN HDR BRKWAY 18POS VERT 30AU datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.25W AB 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 12 POS datasheet.pdf