XP Power DNR18US12-S
DNR18US12-S picture photo
Mfg. Part Number
DNR18US12-S
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 18W
Datasheet Download
DNR18US12-S.pdf
Availability of DNR18US12-S
QUANTITY
DNR18US12-S Order Process
Ship out your order
Specifications of DNR18US12-S
Internal Part NumberEIS-DNR18US12-S
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency77%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.53" L x 0.89" W x 3.48" H (115.0mm x 22.5mm x 88.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNR18US12-S
Related LinksDNR18, DNR18US12-S Datasheet, XP Power Distributor
DNR18US12-S Details Description
Related parts for DNR18US12-S
MODEM RF 900MHZ USB 38.4K W/ACC datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2WIRE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2:1 16LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
PTC 16V POLYFUSE SMT 1812 2.00A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .050 THRUHL datasheet.pdf