XP Power DNR30US24-S
DNR30US24-S picture photo
Mfg. Part Number
DNR30US24-S
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Datasheet Download
DNR30US24-S.pdf
Availability of DNR30US24-S
QUANTITY
DNR30US24-S Order Process
Ship out your order
Specifications of DNR30US24-S
Internal Part NumberEIS-DNR30US24-S
3D ModelDNR30_60.stpDNR30_60.igs
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.53" L x 0.89" W x 3.48" H (115.0mm x 22.5mm x 88.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNR30US24-S
Related LinksDNR30, DNR30US24-S Datasheet, XP Power Distributor
DNR30US24-S Details Description
Related parts for DNR30US24-S
ADAPTER 20 ZIF BD W/20SO PLUGS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 4.65" datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 10 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 20POS datasheet.pdf
CONN N PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 15C S 12" WHT JACKP datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf