Connor-Winfield DOC050F-020.0M
DOC050F-020.0M picture photo
Mfg. Part Number
DOC050F-020.0M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC OCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
DOC050F-020.0M.pdf
Availability of DOC050F-020.0M
QUANTITY
DOC050F-020.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of DOC050F-020.0M
Internal Part NumberEIS-DOC050F-020.0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDOC Series
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDOC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeOCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppb
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.556" L x 0.358" W (14.10mm x 9.10mm)
Height0.312" (7.92mm) 5/16"
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DOC050F-020.0M
Related LinksDOC050F, DOC050F-020.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
DOC050F-020.0M Details Description
Related parts for DOC050F-020.0M
CONN HEADER .100 DUAL R/A 28POS datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 6.0V SOT23-5 datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET H3G SERIES datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL GRN/YLW TINT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
HDR HORIZ MALE 508MM 7C MTG END datasheet.pdf