Signal Transformer DP-241-4-10
DP-241-4-10 picture photo
Mfg. Part Number
DP-241-4-10
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
DP-241-4-10.pdf
Availability of DP-241-4-10
QUANTITY
DP-241-4-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP-241-4-10
Internal Part NumberEIS-DP-241-4-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package50
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series241
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)10V
Current - Output (Max)600mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Single
Center TapYes
Power - Max6 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension60.30mm L x 33.30mm W
Height - Seated (Max)36.20mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP-241-4-10
Related LinksDP-24, DP-241-4-10 Datasheet, Signal Transformer Distributor
DP-241-4-10 Details Description
Related parts for DP-241-4-10
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 10A SYNC 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GBC CERAMIC 32V CARD 25A datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf