Semtech DP1205C868LF
DP1205C868LF picture photo
Mfg. Part Number
DP1205C868LF
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MODULE DROP IN FOR XE1205 868MHZ
Datasheet Download
DP1205C868LF.pdf
Availability of DP1205C868LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DP1205C868LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DP1205C868LF
Internal Part NumberEIS-DP1205C868LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package200
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
Modulation-
Frequency868MHz
Data Rate153.2kbps
Power - Output15dBm
Sensitivity-113dBm
Serial InterfacesSPI
Antenna TypeNot Included
Memory Size-
Voltage - Supply2.4 V ~ 3.6 V
Current - Receiving14mA
Current - Transmitting62mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP1205C868LF
Related LinksDP1205, DP1205C868LF Datasheet, Semtech Distributor
DP1205C868LF Details Description
Related parts for DP1205C868LF
TOOL CRIMP W/8 POSITION DIE SET datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC SERIALIZER 24BIT 48LLP datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAND S6 CNDLBR SLDR datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf