Crydom DP4RSA60D20B5
DP4RSA60D20B5 picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSA60D20B5
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 15V
Datasheet Download
DP4RSA60D20B5.pdf
Availability of DP4RSA60D20B5
QUANTITY
DP4RSA60D20B5 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSA60D20B5
Internal Part NumberEIS-DP4RSA60D20B5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDP Series 20A.stpDP Series 20A.satDP Series 20A.dwg
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDP
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance14 mOhm
Load Current20A
Voltage - Input4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSA60D20B5
Related LinksDP4RSA, DP4RSA60D20B5 Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSA60D20B5 Details Description
Related parts for DP4RSA60D20B5
CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A AXIAL datasheet.pdf
N MALE TERMINATOR DC 6 GHZ 50OHM datasheet.pdf