Crydom DP4RSA60D40
DP4RSA60D40 picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSA60D40
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 15V
Datasheet Download
DP4RSA60D40.pdf
Availability of DP4RSA60D40
QUANTITY
DP4RSA60D40 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSA60D40
Internal Part NumberEIS-DP4RSA60D40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDP Series 40-60A.stpDP Series 40-60A.satDP Series 40-60A.dwg
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDP
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance7 mOhm
Load Current40A
Voltage - Input4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSA60D40
Related LinksDP4RS, DP4RSA60D40 Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSA60D40 Details Description
Related parts for DP4RSA60D40
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.7A SOT223 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER T1 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN CIC VERT 8POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 BELL datasheet.pdf
STRIPPER datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf