Crydom DP4RSA60D60B2
DP4RSA60D60B2 picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSA60D60B2
Brief Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 60A 15V
Datasheet Download
DP4RSA60D60B2.pdf
Availability of DP4RSA60D60B2
QUANTITY
DP4RSA60D60B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSA60D60B2
Internal Part NumberEIS-DP4RSA60D60B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDP Series 40-60A.stpDP Series 40-60A.satDP Series 40-60A.dwg
Output TypeDC
On-State Resistance5 mOhm
Load Current60A
Voltage - Input4.5 ~ 15VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSA60D60B2
Related LinksDP4RSA, DP4RSA60D60B2 Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSA60D60B2 Details Description
Related parts for DP4RSA60D60B2
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK INV 10MSOP datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.45A 91 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFF MUX 2:8 750MHZ 32QFN datasheet.pdf
MICRO 51C P 3" WHT FLOAT datasheet.pdf