Crydom DP4RSA60E20B
DP4RSA60E20B picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSA60E20B
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR CONTACTOR 20A 48V
Datasheet Download
DP4RSA60E20B.pdf
Availability of DP4RSA60E20B
QUANTITY
DP4RSA60E20B Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSA60E20B
Internal Part NumberEIS-DP4RSA60E20B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSolid State Relays
3D ModelDP Series 20A.stpDP Series 20A.satDP Series 20A.dwg
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDP
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance14 mOhm
Load Current20A
Voltage - Input18 ~ 32VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSA60E20B
Related LinksDP4RSA, DP4RSA60E20B Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSA60E20B Details Description
Related parts for DP4RSA60E20B
IDC CABLE- APR44A/ AE50M / APR44 datasheet.pdf
IC POT DGTL 1K OHM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO214AC datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MICRO 9C S 3" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf