Crydom DP4RSC60E20B
DP4RSC60E20B picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSC60E20B
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 32V
Datasheet Download
DP4RSC60E20B.pdf
Availability of DP4RSC60E20B
QUANTITY
DP4RSC60E20B Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSC60E20B
Internal Part NumberEIS-DP4RSC60E20B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDP Series 20A.stpDP Series 20A.satDP Series 20A.dwg
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDP
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance14 mOhm
Load Current20A
Voltage - Input18 ~ 32VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSC60E20B
Related LinksDP4RSC, DP4RSC60E20B Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSC60E20B Details Description
Related parts for DP4RSC60E20B
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf