Crydom DP4RSC60E40B5
DP4RSC60E40B5 picture photo
Mfg. Part Number
DP4RSC60E40B5
Brief Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 32V
Datasheet Download
DP4RSC60E40B5.pdf
Availability of DP4RSC60E40B5
QUANTITY
DP4RSC60E40B5 Order Process
Ship out your order
Specifications of DP4RSC60E40B5
Internal Part NumberEIS-DP4RSC60E40B5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDP Series 40-60A.stpDP Series 40-60A.satDP Series 40-60A.dwg
Output TypeDC
On-State Resistance7 mOhm
Load Current40A
Voltage - Input18 ~ 32VDC
Voltage - Load1 ~ 48 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DP4RSC60E40B5
Related LinksDP4RSC, DP4RSC60E40B5 Datasheet, Crydom Distributor
DP4RSC60E40B5 Details Description
Related parts for DP4RSC60E40B5
FERRITE 1.5A 40 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
LED 11MM RND 3LED-CLSTR 1RED2GRN datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON GREEN 50/PK datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TXRX DWDM 200GHZ PLUGIN 4CH SC datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED SQ FLANGE datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SMT 6.5MM datasheet.pdf