CUI Inc. DPA120020-P14/R-SZ
DPA120020-P14/R-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPA120020-P14/R-SZ
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W
Datasheet Download
DPA120020-P14/R-SZ.pdf
Availability of DPA120020-P14/R-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPA120020-P14/R-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPA120020-P14/R-SZ
Internal Part NumberEIS-DPA120020-P14/R-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12VAC
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts)2W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.75mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max2W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPA120020-P14/R-SZ
Related LinksDPA120020, DPA120020-P14/R-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPA120020-P14/R-SZ Details Description
Related parts for DPA120020-P14/R-SZ
CONN RECEPT 4 CONDUCTOR BLK PCB datasheet.pdf
IC ADC HS 8-BIT CMOS 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 14W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 60A D2PAK datasheet.pdf
CONN CAP 2B-2S-2C-2G RCPT IP61 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf