Pulse Electronics Corporation DPC-10-440B2
DPC-10-440B2 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-10-440B2
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-10-440B2.pdf
Availability of DPC-10-440B2
QUANTITY
DPC-10-440B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-10-440B2
Internal Part NumberEIS-DPC-10-440B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max)Parallel 880mA, Series 440mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 31.75mm W
Height - Seated (Max)34.93mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-10-440B2
Related LinksDPC-10, DPC-10-440B2 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DPC-10-440B2 Details Description
Related parts for DPC-10-440B2
IC SRAM 256KBIT 45NS 28SOP datasheet.pdf
IC SYNC BUCK FET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
IC RF PIN DIODE CHIP SS HYBRID datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
4R VER HDR STB 0GP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf