Pulse Electronics Corporation DPC-12-100B5
DPC-12-100B5 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-12-100B5
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-12-100B5.pdf
Availability of DPC-12-100B5
QUANTITY
DPC-12-100B5 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-12-100B5
Internal Part NumberEIS-DPC-12-100B5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max)Parallel 200mA, Series 100mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max1.2 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max)30.18mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-12-100B5
Related LinksDPC-12, DPC-12-100B5 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
DPC-12-100B5 Details Description
Related parts for DPC-12-100B5
AC/DC CONVERTER 5V 125W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR OVAL datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BLT 5.08/12/180F SN OR datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf