Signal Transformer DPC-12-350
DPC-12-350 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-12-350
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-12-350.pdf
Availability of DPC-12-350
QUANTITY
DPC-12-350 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-12-350
Internal Part NumberEIS-DPC-12-350
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package100
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesDPC
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max)Parallel 700mA, Series 350mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.30mm L x 31.80mm W
Height - Seated (Max)34.92mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-12-350
Related LinksDPC-1, DPC-12-350 Datasheet, Signal Transformer Distributor
DPC-12-350 Details Description
Related parts for DPC-12-350
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/1.8V 0.15A 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 51.1OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
NOMEX SLEEVING 1/4" GREEN 100' datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF RED RED DIFF datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf