Signal Transformer DPC-20-220
DPC-20-220 picture photo
Mfg. Part Number
DPC-20-220
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
DPC-20-220.pdf
Availability of DPC-20-220
QUANTITY
DPC-20-220 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPC-20-220
Internal Part NumberEIS-DPC-20-220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package100
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesDPC
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 440mA, Series 220mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.30mm L x 31.80mm W
Height - Seated (Max)34.92mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPC-20-220
Related LinksDPC-2, DPC-20-220 Datasheet, Signal Transformer Distributor
DPC-20-220 Details Description
Related parts for DPC-20-220
IC DAC DUAL 12BIT 5V 24-DIP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BD EVAL 20MA PRECISE LDO BD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf