CUI Inc. DPD090010-P12N-SZ
DPD090010-P12N-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD090010-P12N-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW
Datasheet Download
DPD090010-P12N-SZ.pdf
Availability of DPD090010-P12N-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD090010-P12N-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090010-P12N-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD090010-P12N-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)900mW
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max900mW
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090010-P12N-SZ
Related LinksDPD09001, DPD090010-P12N-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090010-P12N-SZ Details Description
Related parts for DPD090010-P12N-SZ
RES 3.9K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 232 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .051M 27POS datasheet.pdf
RES 59.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ACCEL 3-AXIS W/32B MCU 16LGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf