CUI Inc. DPD090010-P12P-SZ
DPD090010-P12P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD090010-P12P-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW
Datasheet Download
DPD090010-P12P-SZ.pdf
Availability of DPD090010-P12P-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD090010-P12P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090010-P12P-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD090010-P12P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)900mW
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max900mW
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090010-P12P-SZ
Related LinksDPD09001, DPD090010-P12P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090010-P12P-SZ Details Description
Related parts for DPD090010-P12P-SZ
CONV DC/DC OPEN FRAME 2V OUT 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SHEET FERRITE 200X300MM datasheet.pdf
HEADER 50POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4271 RF SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAT 6 GSA SHLD PATCH CORD 14' BL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf