Panasonic Electronic Components ECW-F2275JA
ECW-F2275JA picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2275JA
Brief Description
CAP FILM 2.7UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2275JA.pdf
Availability of ECW-F2275JA
QUANTITY
ECW-F2275JA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2275JA
Internal Part NumberEIS-ECW-F2275JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance2.7µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.937" L x 0.449" W (23.80mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.736" (18.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2275JA
Related LinksECW-F, ECW-F2275JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2275JA Details Description
Related parts for ECW-F2275JA
HDI RECP ASSY 4 ROW 240 POS datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1853 BL/X 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HDR 7POS 2MM datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
LABEL INVNTRY CNTRL 0.63" DIA datasheet.pdf