CUI Inc. DPD090010-P13/RP-SZ
DPD090010-P13/RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD090010-P13/RP-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW
Datasheet Download
DPD090010-P13/RP-SZ.pdf
Availability of DPD090010-P13/RP-SZ
QUANTITY
DPD090010-P13/RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090010-P13/RP-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD090010-P13/RP-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)900mW
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max900mW
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090010-P13/RP-SZ
Related LinksDPD090010, DPD090010-P13/RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090010-P13/RP-SZ Details Description
Related parts for DPD090010-P13/RP-SZ
IC MOTOR DRIVER PAR 10HSIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 150KHZ RRO 8SON datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 32K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
THERMAL PAD 25X25X3MM datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
RES 900K OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
22UF 63V 8X18MM 125C 4000H datasheet.pdf