TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-470K-S-2
ROV07-470K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-470K-S-2
Brief Description
VARISTOR 42.3V 250A DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-470K-S-2.pdf
Availability of ROV07-470K-S-2
QUANTITY
ROV07-470K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-470K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV07-470K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy3.0J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-470K-S-2
ROV07-470K-S-2 Details Description
Related parts for ROV07-470K-S-2
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.5% 0.15W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
RES 825 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf