AVX Corporation 08051C183KAT4A
08051C183KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08051C183KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
08051C183KAT4A.pdf
Availability of 08051C183KAT4A
QUANTITY
08051C183KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051C183KAT4A
Internal Part NumberEIS-08051C183KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051C183KAT4A
Related Links08051C1, 08051C183KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051C183KAT4A Details Description
Related parts for 08051C183KAT4A
EMITTER IR 880NM 100MA PLCC datasheet.pdf
PLUG REWIREABLE 14AWG 90DEG ENT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
LCD TFT 7.0" 800X400 WVGA datasheet.pdf