Microchip Technology PIC12LF1501T-I/SN
PIC12LF1501T-I/SN picture photo
Mfg. Part Number
PIC12LF1501T-I/SN
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
PIC12LF1501T-I/SN.pdf
Availability of PIC12LF1501T-I/SN
QUANTITY
PIC12LF1501T-I/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12LF1501T-I/SN
Internal Part NumberEIS-PIC12LF1501T-I/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12LF1501T-I/SN
Related LinksPIC12LF1, PIC12LF1501T-I/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12LF1501T-I/SN Details Description
Related parts for PIC12LF1501T-I/SN
IC INVERTER HEX SCHM TRIG 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 24AWG WHT MTA-100 datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-MLP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS 6MM datasheet.pdf
MICRO 51C S 20" WHT JACKP NI datasheet.pdf
DISPLAY 14-SEG GRN 2DIGIT CA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf