CUI Inc. DPD090010-P14/RP-SZ
DPD090010-P14/RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD090010-P14/RP-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW
Datasheet Download
DPD090010-P14/RP-SZ.pdf
Availability of DPD090010-P14/RP-SZ
QUANTITY
DPD090010-P14/RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090010-P14/RP-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD090010-P14/RP-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)900mW
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max900mW
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090010-P14/RP-SZ
Related LinksDPD090010, DPD090010-P14/RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090010-P14/RP-SZ Details Description
Related parts for DPD090010-P14/RP-SZ
TRANS PNP 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN ALVISO 56-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 1" 8.66" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 133 OHM 1% 10W datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf