CUI Inc. DPD090010-P6/RN-SZ
DPD090010-P6/RN-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD090010-P6/RN-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW
Datasheet Download
DPD090010-P6/RN-SZ.pdf
Availability of DPD090010-P6/RN-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD090010-P6/RN-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090010-P6/RN-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD090010-P6/RN-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)900mW
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max900mW
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090010-P6/RN-SZ
Related LinksDPD090010, DPD090010-P6/RN-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090010-P6/RN-SZ Details Description
Related parts for DPD090010-P6/RN-SZ
DIN RAIL 35X16MM SLOTTED ALUM 1M datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFM37S/AE37M/X datasheet.pdf
IC MONITOR BAT LP SOT143-4 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A 8SON datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CAP TRIM 40-200PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf
IC AUDIO AMP CLASS D datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(TWIN) SKT J/N RECP datasheet.pdf
SMD Sealed Type 4mm Size PVM4 Series datasheet.pdf