CUI Inc. DPD090100-P14/RN
DPD090100-P14/RN picture photo
Mfg. Part Number
DPD090100-P14/RN
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W
Datasheet Download
DPD090100-P14/RN.pdf
Availability of DPD090100-P14/RN
QUANTITY
DPD090100-P14/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD090100-P14/RN
Internal Part NumberEIS-DPD090100-P14/RN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)9W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.72" L x 2.32" W x 1.81" H (94.5mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max9W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD090100-P14/RN
Related LinksDPD09010, DPD090100-P14/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD090100-P14/RN Details Description
Related parts for DPD090100-P14/RN
MOSFET N-CH 150V 14A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
16CKT PICOFLEX 1000MM LONG datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.32A 199.7 MOHM datasheet.pdf
AHC HIGH PIN COUNT 16TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RACK ENCLOSUR CABINET HEAVY DUTY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf