CUI Inc. DPD120005-P7P-SZ
DPD120005-P7P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD120005-P7P-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW
Datasheet Download
DPD120005-P7P-SZ.pdf
Availability of DPD120005-P7P-SZ
QUANTITY
DPD120005-P7P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120005-P7P-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD120005-P7P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts)600mW
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max600mW
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120005-P7P-SZ
Related LinksDPD12000, DPD120005-P7P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120005-P7P-SZ Details Description
Related parts for DPD120005-P7P-SZ
IC QUAD DIFF RECEIVR HS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 20mA Backlight 20-HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IPD M18 SHLD NAMUR 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf