CUI Inc. DPD120010-Z7N-DK
DPD120010-Z7N-DK picture photo
Mfg. Part Number
DPD120010-Z7N-DK
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W
Datasheet Download
DPD120010-Z7N-DK.pdf
Availability of DPD120010-Z7N-DK
QUANTITY
DPD120010-Z7N-DK Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120010-Z7N-DK
Internal Part NumberEIS-DPD120010-Z7N-DK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)1W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.20" L x 1.50" W x 1.34" H (56.0mm x 38.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max1W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120010-Z7N-DK
Related LinksDPD12001, DPD120010-Z7N-DK Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120010-Z7N-DK Details Description
Related parts for DPD120010-Z7N-DK
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 528POS SMD datasheet.pdf
FILTER SAW 1.96GHZ PCS SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 138 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf