CUI Inc. DPD120020-P13N-SZ
DPD120020-P13N-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD120020-P13N-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W
Datasheet Download
DPD120020-P13N-SZ.pdf
Availability of DPD120020-P13N-SZ
QUANTITY
DPD120020-P13N-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120020-P13N-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD120020-P13N-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts)2W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max2W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120020-P13N-SZ
Related LinksDPD12002, DPD120020-P13N-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120020-P13N-SZ Details Description
Related parts for DPD120020-P13N-SZ
JUMPER-H2728TR/C2065N/H2728TR 4" datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 192KHZ 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 511 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 40QFN datasheet.pdf
IC AMP datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TRIM 1.3-3PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf