Crouzet Switches IMM3281.5C
IMM3281.5C picture photo
Mfg. Part Number
IMM3281.5C
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
IPD M8 SHLD 3W SPST 2M
Datasheet Download
IMM3281.5C.pdf
Availability of IMM3281.5C
QUANTITY
IMM3281.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of IMM3281.5C
Internal Part NumberEIS-IMM3281.5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
Series-
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.059" (1.5mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency-
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMM3281.5C
Related LinksIMM32, IMM3281.5C Datasheet, Crouzet Switches Distributor
IMM3281.5C Details Description
Related parts for IMM3281.5C
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10-MSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
IC INTERFACE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
HAN M 10 GASKET (ON BOTTOM) datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf