CUI Inc. DPD120020-P14/RP-SZ
DPD120020-P14/RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
DPD120020-P14/RP-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W
Datasheet Download
DPD120020-P14/RP-SZ.pdf
Availability of DPD120020-P14/RP-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120020-P14/RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120020-P14/RP-SZ
Internal Part NumberEIS-DPD120020-P14/RP-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts)2W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.15" L x 1.67" W x 1.46" H (54.5mm x 42.5mm x 37.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max2W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120020-P14/RP-SZ
Related LinksDPD120020, DPD120020-P14/RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120020-P14/RP-SZ Details Description
Related parts for DPD120020-P14/RP-SZ
LED PRISM 3MM RA ALGAAS ALBER SM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
MOD RF 24XSTREAM 50MW RS232/485 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IR 40 GASKET FRNTMT SILCONE datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf