CUI Inc. DPD120030-P5/RP
DPD120030-P5/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPD120030-P5/RP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W
Datasheet Download
DPD120030-P5/RP.pdf
Availability of DPD120030-P5/RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120030-P5/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120030-P5/RP
Internal Part NumberEIS-DPD120030-P5/RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts)4W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max4W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120030-P5/RP
Related LinksDPD1200, DPD120030-P5/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120030-P5/RP Details Description
Related parts for DPD120030-P5/RP
RES SMD 39K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf
CHISEL 30 3.20MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf