CUI Inc. DPD120030-P7N
DPD120030-P7N picture photo
Mfg. Part Number
DPD120030-P7N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W
Datasheet Download
DPD120030-P7N.pdf
Availability of DPD120030-P7N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120030-P7N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120030-P7N
Internal Part NumberEIS-DPD120030-P7N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts)4W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max4W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120030-P7N
Related LinksDPD120, DPD120030-P7N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120030-P7N Details Description
Related parts for DPD120030-P7N
FIXED IND 4.7UH 239MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ DDPAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 9A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1.5A 15W datasheet.pdf