CUI Inc. DPD120050-P12N-TC
DPD120050-P12N-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P12N-TC
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P12N-TC.pdf
Availability of DPD120050-P12N-TC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120050-P12N-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P12N-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P12N-TC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P12N-TC
Related LinksDPD12005, DPD120050-P12N-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P12N-TC Details Description
Related parts for DPD120050-P12N-TC
IC SCSI TERMPOWER MGR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.25 OHM 5% 10W datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK FP 3/4-6" BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf