CUI Inc. DPD120050-P12N-TC
DPD120050-P12N-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P12N-TC
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P12N-TC.pdf
Availability of DPD120050-P12N-TC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120050-P12N-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P12N-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P12N-TC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P12N-TC
Related LinksDPD12005, DPD120050-P12N-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P12N-TC Details Description
Related parts for DPD120050-P12N-TC
CAP TRIMMER 0.7-20PF 100V SMD datasheet.pdf
RFID TRANSP CD IN-LAY 13.56MHZ datasheet.pdf
SENS 750PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
IGBT 600V 150A 452W TO247 datasheet.pdf
32 CHANNEL INTERFACE MODULE datasheet.pdf
HIGH GLOSS SHEET 3-2/3X9" datasheet.pdf
SPIRAL WRAP 0.50 12.7MMX25' TFE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 15C P 8" YEL JACKP NI datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 660VAC QC TERM datasheet.pdf