JST Sales America Inc. 29FMN-BMTTN-A-TF
29FMN-BMTTN-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
29FMN-BMTTN-A-TF
Brief Description
CONN FFC VERT 29POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
29FMN-BMTTN-A-TF.pdf
Availability of 29FMN-BMTTN-A-TF
QUANTITY
29FMN-BMTTN-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 29FMN-BMTTN-A-TF
Internal Part NumberEIS-29FMN-BMTTN-A-TF
Number of Positions29
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)29FMN-BMTTN-A-TF
Related Links29FMN-BM, 29FMN-BMTTN-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
29FMN-BMTTN-A-TF Details Description
Related parts for 29FMN-BMTTN-A-TF
IC REG BOOST ADJ/PROG DL 10UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK SIDE ENTRY 9POS .400 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf