CUI Inc. DPD120050-P13N-TC
DPD120050-P13N-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P13N-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P13N-TC.pdf
Availability of DPD120050-P13N-TC
QUANTITY
DPD120050-P13N-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P13N-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P13N-TC
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P13N-TC
Related LinksDPD12005, DPD120050-P13N-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P13N-TC Details Description
Related parts for DPD120050-P13N-TC
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TERM BLOCK W/LED RED 230VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3ST 8BIT 24QSOP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf