CUI Inc. DPD120050-P14/RN-TC
DPD120050-P14/RN-TC picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P14/RN-TC
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P14/RN-TC.pdf
Availability of DPD120050-P14/RN-TC
QUANTITY
DPD120050-P14/RN-TC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P14/RN-TC
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P14/RN-TC
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P14/RN-TC
Related LinksDPD120050, DPD120050-P14/RN-TC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P14/RN-TC Details Description
Related parts for DPD120050-P14/RN-TC
IC REG LDO 5V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGE 43DUAL POS .156 GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SGE-245-2-1290 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LAMP NEON 125V GREEN datasheet.pdf