CUI Inc. DPD120050-P7N
DPD120050-P7N picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P7N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P7N.pdf
Availability of DPD120050-P7N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD120050-P7N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P7N
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P7N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P7N
Related LinksDPD120, DPD120050-P7N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P7N Details Description
Related parts for DPD120050-P7N
FIXED IND 120UH 150MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 50POS DL GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 36V datasheet.pdf
CABLE USB PNL MNT 2MM 8POS 24" datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf