CUI Inc. DPD120050-P9/RP
DPD120050-P9/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P9/RP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P9/RP.pdf
Availability of DPD120050-P9/RP
QUANTITY
DPD120050-P9/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P9/RP
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P9/RP
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P9/RP
Related LinksDPD1200, DPD120050-P9/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P9/RP Details Description
Related parts for DPD120050-P9/RP
CONN HDR 6POS R/A KEY-XX 15GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
WIREWAY FLAT SEALING PLATE 6X6" datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf