Bourns Inc. RL875-180K
RL875-180K picture photo
Mfg. Part Number
RL875-180K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.9A 80 MOHM TH
Datasheet Download
RL875-180K.pdf
Availability of RL875-180K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL875-180K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL875-180K
Internal Part NumberEIS-RL875-180K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL875
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating1.9A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL875-180K
Related LinksRL875, RL875-180K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL875-180K Details Description
Related parts for RL875-180K
SCR SENS 600V 0.8A TO92 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 300V P90 2325 datasheet.pdf
RES 264K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
RES SMD 94.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf