CUI Inc. DPD120080-P14/RN
DPD120080-P14/RN picture photo
Mfg. Part Number
DPD120080-P14/RN
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPD120080-P14/RN.pdf
Availability of DPD120080-P14/RN
QUANTITY
DPD120080-P14/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120080-P14/RN
Internal Part NumberEIS-DPD120080-P14/RN
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.70" L x 2.32" W x 1.81" H (94.0mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120080-P14/RN
Related LinksDPD12008, DPD120080-P14/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120080-P14/RN Details Description
Related parts for DPD120080-P14/RN
CAP CER 5.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 0 DEG BLACK/BLACK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 60POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A DDPAK datasheet.pdf
PCLIP PCS BF DLN CLO CTL datasheet.pdf
D4NS-5BF datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf