Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ12-6R2-R
SDQ12-6R2-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ12-6R2-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.25UH SMD
Datasheet Download
SDQ12-6R2-R.pdf
Availability of SDQ12-6R2-R
QUANTITY
SDQ12-6R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ12-6R2-R
Internal Part NumberEIS-SDQ12-6R2-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSDQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series25µH
Inductance - Connected In Parallel6.25µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.02A
Current Rating - Series512mA
Current Saturation - Parallel1.22A
Current Saturation - Series608mA
DC Resistance (DCR) - Parallel238.7 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series954.8 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ12-6R2-R
Related LinksSDQ12, SDQ12-6R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ12-6R2-R Details Description
Related parts for SDQ12-6R2-R
RES SMD 1.5K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS .050" datasheet.pdf
COVERPLATE L5-20R FLIP LID SGL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf