CUI Inc. DPD120080-P5/RP
DPD120080-P5/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPD120080-P5/RP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPD120080-P5/RP.pdf
Availability of DPD120080-P5/RP
QUANTITY
DPD120080-P5/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120080-P5/RP
Internal Part NumberEIS-DPD120080-P5/RP
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension3.70" L x 2.32" W x 1.81" H (94.0mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120080-P5/RP
Related LinksDPD1200, DPD120080-P5/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120080-P5/RP Details Description
Related parts for DPD120080-P5/RP
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 170A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 60POS datasheet.pdf