CUI Inc. DPD120080-P5P-TK
DPD120080-P5P-TK picture photo
Mfg. Part Number
DPD120080-P5P-TK
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPD120080-P5P-TK.pdf
Availability of DPD120080-P5P-TK
QUANTITY
DPD120080-P5P-TK Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120080-P5P-TK
Internal Part NumberEIS-DPD120080-P5P-TK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.25" L x 2.19" W x 1.77" H (82.6mm x 55.6mm x 45.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120080-P5P-TK
Related LinksDPD12008, DPD120080-P5P-TK Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120080-P5P-TK Details Description
Related parts for DPD120080-P5P-TK
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 175MHZ 8SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V 20% BX 1206 datasheet.pdf
SGE-225-2-2440L 04600C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf