CUI Inc. DPD120080-P6P
DPD120080-P6P picture photo
Mfg. Part Number
DPD120080-P6P
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPD120080-P6P.pdf
Availability of DPD120080-P6P
QUANTITY
DPD120080-P6P Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120080-P6P
Internal Part NumberEIS-DPD120080-P6P
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension3.70" L x 2.32" W x 1.81" H (94.0mm x 59.0mm x 46.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120080-P6P
Related LinksDPD120, DPD120080-P6P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120080-P6P Details Description
Related parts for DPD120080-P6P
CONN RCPT 13POS .100 POLAR GOLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT OCTAL LP 48VQFN datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 22A 3.1 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 26MM RND 15MM datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf