CUI Inc. DPD240040-P13/RP
DPD240040-P13/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPD240040-P13/RP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W
Datasheet Download
DPD240040-P13/RP.pdf
Availability of DPD240040-P13/RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPD240040-P13/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD240040-P13/RP
Internal Part NumberEIS-DPD240040-P13/RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.06" L x 2.19" W x 1.77" H (77.6mm x 55.6mm x 45.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD240040-P13/RP
Related LinksDPD24004, DPD240040-P13/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD240040-P13/RP Details Description
Related parts for DPD240040-P13/RP
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 91PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC16B/AE16G/ASC16B datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 42V datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D SOL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN SKT STR SLDR FLATPAQ datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf