CUI Inc. DPD240040-Z7N
DPD240040-Z7N picture photo
Mfg. Part Number
DPD240040-Z7N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W
Datasheet Download
DPD240040-Z7N.pdf
Availability of DPD240040-Z7N
QUANTITY
DPD240040-Z7N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD240040-Z7N
Internal Part NumberEIS-DPD240040-Z7N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension3.06" L x 2.19" W x 1.77" H (77.6mm x 55.6mm x 45.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD240040-Z7N
Related LinksDPD240, DPD240040-Z7N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD240040-Z7N Details Description
Related parts for DPD240040-Z7N
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 96UH 6A SMD datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
MICRO MNL RPT CNT LS PC 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf